Nepromeškejte už ani jednu bezva akci!

Přihlaste se k odběru pozvánek

Nepromeškejte už ani jednu bezva akci! Přihlaste se k odběru pozvánek
Podrobnosti o zpracování e-mailové adresy si můžete přečíst zde.

Beaujolais [božolé] – degustace vín

Pojďte oslavit společně státní svátek u dobrého vína, které se smí otevírat až po 15.11. Degustaci vín stejně jako v loňském roce povede David Matýsek.
Datum zahájení

Od 17.11.2023

19:00

Datum ukončení

Do 17.11.2023

21:30

Město/obec konání akce
Chrudim
Místo akce
Chrudimská šatlava, Resselovo nám. 4
Upřesnění místa
budova Naturhause

Informace o akci

Mladé Beaujolais Nouveau je celosvětovým fenoménem na konci každého listopadu.

I když Beaujolais nouveau (čte se božolé nuvó) zcela jistě není nejlepší francouzské víno, v každém případě je to nejznámější a nejrozšířenější francouzské víno. Znají ho i ti, kteří ho nikdy neochutnali. I přes další příchozí mladá vína (Svatomartinské či italské Novello), stále Beaujolais Nouveau je zde.

Beaujolais Nouveau – francouzské mladé víno z odrůdy Gamay je vůbec nejznámější  mladým vínem světa. Tradice započatá na začátku 50. let Popularita mladého Beaujolais nabyla na síle v 80. a 90. letech, kdy se tento “primeur” stal do značné míry symbolem pro celý region Beaujolais. Více jak polovina celkové vinné produkce Beaujolais (130 milionu lahví) dnes připadá právě na mladé Beaujolais. Drtivá většina nejen mladého Beaujolais,  ale i standardního, je červené vino (apelace Beaujolais a B. Villages). V poslední době nabývá na popularitě i růžové  Beaujolais rosé Nouveau .

Beaujolais a především odrůda, z které je vytvořeno, je přímo předurčeno k produkci mladých vín. Dává ovocná, svěží a snadno pitelná vína s jemnými tříslovinami a středním tělem. Právě již jako mladá jsou příjemně pitelná a jejich potenciál k zrání je maximálně 5 let. I když výjimky existují.

Mladé Beaujolais je ze zákona povoleno otevřít/konzumovat až od půlnoci 3. čtvrtka v listopadu. Původně to bylo pevně stanoveno na 15.  listopadu, ale protože datum často vycházelo na víkend, což z pohledu prodeje nebylo praktické, přešlo se na princip “posuvného” čtvrtka.

Sdílejte pozvánku i svým přátelům...
Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
Email

Kontakt na pořadatele

Tvorba webových stránek: Webklient